Recenzije: Zero Dark Thirty, The Paperboy
5.01.2013 ob 04:39Evo ga, Zero Dark Thirty, najbolj zloglasen film lanskega leta in eden najbolj kontroverznih filmov vseh časov, sicer pa delo režiserke Kathryn Bigelow, ki nam je dala mojstrovino The Hurt Locker. Jp, to, kar je bil The Hurt Locker za vojno v Iraku, je Zero Dark Thirty za lov na Osamo bin Ladna, ki so ga predlani kot veste pospravili ameriški specialci. Aham, tole je bila odlična predvolilna kampanja za Baracka Obamo, ki so mu očitali, da je režiserko Kathryn Bigelow, tudi avtorico izvrstnega filma Strange Days, spustil preblizu in ji izdal največje skrivnosti lova na bin Ladna ter pokazal krute metode, ki jih je na njegovih sodelavcih izvajala CIA. In prav CIA je zaradi tega filma čisto ponorela, kar pomeni da je Kathryn Bigelow zdaj zanjo kot Osama bin Laden, če se malce pošalim. Drži, Zero Dark Thirty je public enemy number one, kot je bil Osama dokler ga niso pospravili. In Kathryn Bigelow gre res zelo daleč, skoraj predaleč, če smo iskreni, kar pa nikakor ne pomeni, da nam da zares dober film. Točno tako, Zero Dark Thirty je čista rutina, je fatalno predolga dramatizacija lova na bin Ladna, ki je bil tudi v resnici precej dolgočasna zadeva. Lov na bin Ladna ni bil dovolj dober za rejtinge, kot tudi ni dovolj dober za skoraj tri urni film, saj se dogaja premalo, tisto kar se dogaja, pa bi lahko gledalcu servirali v dvajsetih minutah. Zero Dark Thirty je tematsko močan, izvedbeno pa precej razvlečen in dolgočasen film. Klišejska politična triler drama, ki žanrsko ne ponudi kaj dosti in se pač kiti z dejstvom, da glavna junakinja Maya, ki jo okej upodobi Jessica Chastain, lovi najbolj znanega terorista na svetu. Mi pa ne bo nikoli povsem jasno, kako so lahko ameriški specialci bin Ladna pokosili ko neko pičko, kot mulca, ki ne zna šteti do pet. In hej, kako je mogoče, da ni slišal nesreče helikopterja, streljanja v sosednjih bajtah in kričanja babnic, ki so jim vojaki pobijali može. In seveda, kako je mogoče, da je padel na foro klicanja svojega imena in se kot zarjavel starček nastavil pred puško. To mi je totalni bullshit, čista fikcija, ki je ne bom kupil do konca življenja. Pa četudi sta ji ploskala Obama in Clintonova, ki sta vse skupaj kot veste gledala live on tv. Kot to zdaj počnemo tudi mi gledalci, ki bi lahko zlahka pogrešali prvi dve uri filma in ujeli le finalni man hunt.
Ocena: 6/10
The Paperboy, kjer Nicole Kidman za Johna Cusacka v arestu bizarno rimejkira znamenito sceno Sharon Stone iz Basic Instincta, je vrhunski double bill s filmom Killer Joe, kjer je lani prav tako igral Matthew McConaughey, ki zadnje čase odlično ruši svoj imidž pocukranega romantčnega junaka in si nabira bonus točke za dobrega igralca. Če ste videli Killer Joea in če rečem, da je The Paperboy, za katerega Kidmanovo morda čaka zlati globus in še kaka oskarjevska nominacija, odličen double bill, potem brez dvoma veste kaj vas čaka. Še en seksualno provokativen, odfukan, bizaren, atmosfersko enkraten, igralsko divji, poseben, drugačen, nekonvencionalen, antiklišejski in frajerski film noir, kjer se celo Zac Efron spremeni v solidnega igralca in za vedno pokoplje posladkan imidž High School Musical franšize. In tu je soparna Florida, ravno pravšnja za pizdarije, ki se zgodijo glavnim junakom. S tipično južnjaško atmosfero in fotografijo starih filmov o Jamesu Bondu, če potegnem neko čudno primerjavo. Čas, če se ne motim, ni točno določen, rekel pa bi, da gre za šestdeseta. In tu je novinar Ward Jansen (Matthew McConaughey), ki se vrne domov, kjer ga pričaka mlajši brat Jack (Zac Efron), ki mu pomaga raziskati umor lokalnega šerifa, ki so ga naprtili hilbiliju Hillaryju Van Wetterju, ki ga John Cusack igra kot je Robert De Niro v Cape Fearu igral Maxa Cadyja. In tu je razuzdana Charlotte Bless (Nicole Kidman), ki jo Van Wetter pali sto na uro, kar pomeni, da bi zanj ubijala in se, če bi Ward Jansen, ki s seboj pripelje tudi temnopoltega kolega Yardleyja Achemana (David Oyelowo), dokazal njegovo nedolžnost, preselila celo v močvirsko vukojebino polno krokodilov. Zajeban film, ravno prav depresiven, destruktiven in kurčev, da nas potegne v dogajanje in da nas začne zanimati, kako se bo vse skupaj razpletlo. Plus izvrstna Macy Gray v vlogi služkinje Anite, ki zgodbo tudi pripoveduje, in kot vedno markatntni Scott Glenn kot medijski magnat W.W. Jansen, ki z veseljem objavi tudi bizarno novico o tem, kako je Charlotte Bless njegovemu sinu Jacku pomagala pri napadu meduz. Zelo dober film, sicer delo režiserja Leeja Danielsa, tudi avtorja filma Precious, predober za Cannes, za kritike in za gledalce, ki so mu po krivici obrnili hrbet. Tako kot filmu Shadowboxer, debiju Leeja Danielsa, ki je The Paperboyju dejansko precej podoben.
Ocena: 8/10
5.01.2013 ob 21:27
Hmm, to pa je zaskrbljujoče. Glede na to, da si Hurt Locker ocenil z mojstrovino (kar po moje ni in je oskarja verjetno dobil samo za to, ker je vojni film režirala ženska), je potem Zero Dark Thirty vreden preračunano 3/10. Mogoče bi Američani svetu lahko v kakšnem filmu pokazali še, kako se izvaja “direktna demokracija” s pomočjo dronov (brezpilotnih letal). Kakšna sodišča neki. Če jim je tip sumljiv, ga pač pospravijo.
6.01.2013 ob 09:09
Pusti oskarje in razloge zakaj ga je dobil, The Hurt Locker je vrhunski film tudi sam zase, žanrska mojstrovina, Platoon v Iraku, če hočeš. Zero Dark Thirty je druga scena, resdavojni film na nek način, a povsem drugačen film. Kaj veš, morda bi ti bil bolj všeč kot The Hurt Locker in bi mu prisodil celo večjo oceno od mene.
6.01.2013 ob 10:34
Kathryn Bigelow je v vsakem primeru zanimiva režiserka, saj če pogledaš njen opus bi bil trdno prepričan, da je vse te filme posnel nekdo, ki “lula stoje”. Ampak to je verjetno stereotip, saj se tudi vse punčke ne igrajo samo z barbikami in tudi moški režiserji snemajo filme tipa Bridesmaids, pa se nihče ne čudi.
Hurt Locker je zame sicer obrtniško kvalitetno, vendar rutinsko narejen vojni film, kar pa ne pomeni material za oskarja, oziroma če ga je dobil Hurt locker, bi ga moral za najboljši film dobiti tudi meni mnogo boljši Black Hawk Down (sam Hurt Locker uvrščam med najbolj overrated filme, poleg Inception in še nekaterih).
Sicer pa je povsem možno, da bo meni Zero Dark Thirty boljši od Hurt Lockerja. Recimo Breach (2007) je zame odličen film na temo vohunov in tajnih služb.
6.01.2013 ob 16:49
Kathryn Bigelow je vsekakor režiserka, ki riši stereotipe o ženskih režiserkah, recimo takih kot sta Nora Ephron in Penny Marshall. Njen najboljši film je še vedno Strange Days po moje, kul je tudi Point Break, The Hurt Locker pa je meni, kot sem že povedal, res prima filma. Napet kot strela in izvrstno narajen, po mojem okusu dosti boljši od Black Hawk Down. Tudi Inception mi je enkraten, zame najboljši film Christopherja Nolana doslej.
Glede Breacha, tudi meni je bil izjemen, eden najboljših filmov tistega leta.
http://iztokgartner.blog.siol.net/2012/03/08/recenzije-13/
9.01.2013 ob 22:40
se strinjam kar se tiče filma Zero Dark Thirty. hudo precenjen. čeprav sem se pri The Hurt Locker zgražala nad tem da (kot v 3/4filmih) slavi svojo dominacijo nad Vzhodom, je bil vsaj film res dober. ta pa niti slučajno ni. in ne glede na to kako blizu so jo spustili, ne verjamem vsemu. halo, saj nisem od včeraj, da bi verjela prikazu Ameriškega filma. Jessica mi je bila dobra, ampak v The Help še boljša.
9.01.2013 ob 22:42
Jp, tudi meni je bila v The Help dosti boljša.
10.01.2013 ob 12:30
Tale Jessica je pravi cukerček. Vse ženske bi morale izgledati tako kot Jessica.
19.01.2013 ob 23:42
[...] pretepajo, kurijo in izvajajo ultimativno turturo, ki bi prišla prav tudi pobom iz CIE filma Zero Dark Thirty, morajo paziti, da koga ne zdelajo preveč, saj vendarle delajo za skupno rešitev cele skupine. [...]
21.01.2013 ob 06:54
[...] in Sidneyju Poitierju neverjetno podobni in elegantni David Oyelowo (zanimiv mi je bil tudi v filmu The Paperboy) kot detektiv, ki posumi, da Jack Reacher nima poštenih namenov. Prav imate, tole naj bi bila nova [...]
22.01.2013 ob 13:55
Bravo, dr. Onyx. Inception je res eden najbolj precenjenih filmov, kar jih je.
15.12.2013 ob 23:16
Misliš,da Kathryn Bigelow ni prejela nominacije samo zaradi kontroverznosti,ki ju je povzročil film saj so nekateri politiki in goreči nasprotioniki filma označili za manifestacijo mučenja je lahko to posledica,da Kathryn Bigelow ni ujela nominacije za Oskarje za režijo?
15.12.2013 ob 23:46
Ma po tej logiki tudi filma ne bi nominirali.
16.12.2013 ob 00:34
saj vem ma poslušal sem Peter Traversa iz Rolling Stona kako melje še vedno to zgodbo